OLUR! OLUR! BAL GİBİ OLUR!

OLUR! OLUR! BAL GİBİ OLUR!

17 Haziran 2022 Genel Güncel 0
6'lı masa başarılı olacakmı

Olmaz deme olmayan yok demiş şair. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulusal arenadaki menfaatleri siyaset üstü bir konu ancak bu memlekette öyle insanlar ve politikacılar var ki; bunları anlamak, idrak etmek mümkün değil. 6’lı masa da kimler olursa olsun dış siyaset hakkında bir fikirleri ve ülke menfaatini önceleyen ortak bir dilleri olmalı değil mi…

6'lı masa başarılı olurmu
6’lı masa nedir

Bu duygu ve düşüncelerle her sabah olduğu gibi bu sabahta şöyle gazete sayfalarını çevirirken sabah gazetesi yazarlarından Mehmet BARLAS’ ın “6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının icraatları belli oldu” başlıklı köşe yazısına takıldım.

Dünya görüşü, mensubu olduğu gazete veya basın yayın organı ne olursa olsun, görüşlerine katılayım veya katılmayayım, hatta okumaya zor katlandığım pek çok yazarın dahi köşe yazılarını takip ederim. Mehmet BARLAS’ ın 17 Haziran 2022 tarihli, kendisinin de “İroni dozu yüksek” diyerek paylaştığı yazısı bana hiçte ironi gelmedi.

Ben 6’lı masa 8′ li masa, 6+2, şuymuş buymuş bilmem lakin anladığım şu: Bu parti liderleri biz ülkeyi koalisyonla yöneteceğiz diyorlar. Yani herkes herşeye burnunu sokacak, günün sonunda o yaptı, bu getirdi, şu götürdü, o bakan buydu, benim suçum yoktu, bizim sorumluğumuzda değildi diyecekler ve bir çuval incir berbat olacak hiç kimse de siyasi sorumluluğu üzerine almayacak, hepsi şunu diyecek. Tek başımıza iktidar olsaydık böyle olmazdı. Bundan adım gibi eminim. Olan yine devlete ve millete olacak.

6' lı masa kuklaları kimdir
6’lı masa da hangi partiler var

Öyle bir zamandan geçiyoruz ki bu ülkenin kaderini etkileyecek hataları yapma lüksümüz yok. Siyasette hata olmayacak demiyorum. Sonuçta bir konuda bir karar alıyorsunuz ve bu kararın sonuçlarının tamamını önceden tahmin etmek, bilmek söz konusu değil. Herkesi memnun etmekte mümkün değil. Lakin bazı şeylerin de öngörülmesi gerekiyor. Hani hep derler ya: Atatürk ileri görüşlü bir devlet adamıydı. Onun gibi, liderin ileriyi görebilmesi gerekiyor.

Sabah gazetesi yazarı sayın Mehmet BARLAS’ ın ironi dozu yüksek diye paylaştığı maddelerin tamamı ve daha fazlası başıbozuk bir koalisyon olması durumunda kesinlikle gerçekleşecek konular. Hatta eksiği var. Zaten kendiside daha pekçok konu sayabiliriz diye yazıyı bitirmiş. Bende kanımca hiçte ironi olmayan bu konuları bu yazıya alıntıladım. 28 Şubat dönemini ve 1000 yıl olmasada 10-15 yıllık süreçteki etkilerini ordunun içinde bizzat yaşadım. Bu ülkede, seçilmiş başbakan ve iki bakanı asılarak idam edildi. Daha ötesi var mı? Ülkemin böyle anormal bir koalisyon ile karşı karşıya kalması durumunda çok daha beter olayların yaşanacağından adım gibi eminim.

İronimi, gerçek mi? İronik gerçeklerde diyebiliriz herhalde… Siz karar verin.

6’lı masanın cumhurbaşkanı, İsveç ve Finlandiya’ya koyulan vetoyu çekecek, Ankara’daki büyükelçileri de yüksek danışman olarak dışişlerinde görevlendirecek.

 Ayasofya tekrar kiliseye dönüştürülecek. Bu tören için Yunanistan Başbakanı Miçotakis de davet edilecek.

 Silahlandırılan Yunan adalarına Türkiye’den silah bağışı yapılacak. Özellikle insansız hava araçları hediye edilecek.

 TSK, Suriye ve Irak’taki bütün bölgelerden çekilecek.

 ABD Büyükelçisi, cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak atanacak. Bütün kritik konularda ona danışılacak.

 Rusya’ya uygulanan yaptırımlara Türkiye de katılacak ve Rusya’nın Türkiye’de nesi varsa el konulacak.

 FETÖ’ye iade-i itibar yapılacak ve bütün darbeciler göreve getirilecek.

 İstanbul Havalimanı’nın adı Atatürk Havalimanı olarak değiştirilecek ve karıştırılmaması için eski Atatürk Havalimanı’nın adı da Mustafa Kemal Havalimanı olacak.

 S-400’ler depoya kaldırılacak. (Ben daha fazlasını yapacağını düşünüyorum. Rusya’ ya karşı kullanması için Ukrayna’ ya gönderecek)

 Nükleer santral inşaatı acilen durdurulacak.

 Bir Kürt devleti kurulması için gereken destek ve coğrafya verilecek.

 Faizler maksimize edilip banker dönemi yeniden canlandırılacak.

Erdoğan’la arası kötü olan liderler Türkiye’ye davet edilecek. Mesela Beşar Esad ve eşi, TÜSİAD Başkanı tarafından Savarona’da ağırlanacak.

 Tayyip Erdoğan’ı hatırlatan tüm eserler birer birer yok edilecek.

 Başörtüsü yasaklanacak, 8 yılık kesintisiz eğitim ve katsayı adaletsizliği yeniden hortlatılacak.

 Marmaray tarihe “Ecevit yaptı” olarak yazılacak.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2022/06/17/6li-masanin-cumhurbaskani-adayinin-icraatlari-belli-oldu
6'lı masa başarılı olacakmı
maskeli 6+2 ler

Aslında şu anki muhalefet içindeki parti liderleri bu konular hakkında konuşmayarak, sessiz kalarak bunları yapacaklarının işaretini vermiş durumdalar. Ben bir vatandaş olarak bunu anlıyorum. Dikkate almak gerek kesinlikle.

Bu yazıya resim bulmak için google‘ da aradığım kelimelere bakarmısınız. İnanamıyorum kendime…

maske, ikiyüzlü, pinokyo, yalancı, samimiyetsiz, face of the face, hayin, hain, alçak, kukla, satıcı, vatan haini, müstevli, menfaatçi, kukla masa, terör, terror, terör masası… Harbi biteriz.

Bu yazıya; her ne kadar Elif Buse Doğan& Serkan ÇAĞRI ikilisi popüler olsada ben Selda BAĞCAN’ dan ‘Bir ileri iki geri, birilerinin elinde ipleri, Ne yapsın işte böyle oyna demiş birileri’ şarkısını da koymadan edemeyeceğim. Ne bileyim Selda BAĞCAN söyleyince konu daha bir iyi anlaşılıyor. Taşı gediğine koydum gibi geldi. Ama yinede ben Elif Busenin kadife sesinden dinleyeceğim derseniz ahanda size linki koydum.

Elif Buse Doğan& Serkan ÇAĞRI – Bir İleri İki Geri Birilerinin Elinde İpleri

Hadi Ama! Ne Düşünüyorsun!