EN İYİ ÇAPA MAKİNASI HANGİSİ?..

EN İYİ ÇAPA MAKİNASI HANGİSİ?..

13 Haziran 2022 Tavsiye 0
bahçe işleri

Bu yazıyı okumaya başladıysanız siz de benim gibi toprak sevdalısı birisiniz ve en iyi çapa makinası hangisi diye araştırma yapıyorsunuz. 1-2 dönüm bahçeniz var. Domates, biber, patlıcan, salatalık ekeceksiniz. Çocuklarınızla birlikte dalından koparacağınız domatesin, salatalığın kokusuna lezzetine hayransınız. Ben öyleyim. Ancak 2022 yılına kadar bu hayalimi pek gerçekleştiremedim. Çünkü işim nedeniyle hep başka illerde görev yaptım. Şimdi emekli oldum ve bahçemi ekip dikmenin zamanı geldi. Geçen yıl bahçeyi traktör ile sürdürdüm. Her şeyi ektim ama maalesef otlanmayla başedemedim. Birde traktörle sürüldükten sonra toprağın en azından tırmıkla belle tekrar işlenmesi gerekiyor. Her ne kadar emekli olsam da gayrimenkul işi ile uğraştığım için zaman yine kısıtlı. Hafta sonları ve sabah 3-4 saatliğine çalışabiliyorum.

Bu noktada temel ihtiyacımın bir çapa makinası olduğuna karar verdim. Hem sürümden sonra düzeltme yapmak hemde ekimden sonra fide aralarını rahatlıkla çapalayarak otlanmanın önüne geçmem gerekiyordu. Her zaman olduğu gibi oturdum bilgisayarın başına, başladım en iyi çapa makinası hangisi araştırmasına. Marka sayısı konusunda memlekette sıkıntı yok. Epey bir Türk markası var. Yabancı markalarda her üründe olduğu gibi çapa makinası konusunda da sektörün en başlarında yer alıyorlar.

İnternetten alınan ürünlerde ürünü satın alarak kullananların yorumları çok önemlidir.

Tabii bu konuda benim için en önemli olan husus yorumlar ve tavsiyeler. Ben bir ürün alırken kesinlikle ürün yorumlarına bakmadan veya çevremde alacağım ürünü kullanan birilerine sormadan satın alma yapmam. Zaten son dönemlerde pekçok kişi bu konuya dikkat ediyor. Bir marka ün yapmış olabilir. Kaliteli olarak bilinebilir. Ancak bu markayı kullanan birisi bu bilgileri doğrulayabilir. Gerisi hikaye.

en iyi çapa makinası markası hangisi

Son yıllarda internet alışverişi adeta bir çığ gibi büyüdü. Lakin çapa makinası gibi hareketli, motorlu ve ağır bir ürünü internetten almak pek akıl fikir işi değil. Tabii internet bu konuda araştırma yapılabilecek en iyi alan. Ben de öyle yaptım. En iyi çapa makinası hangisi olduğu konusunda internete yoğunlaştım ancak karar verdiğim çapa makinasını Ankara Ostim Sanayi Sitesinden satın aldım.

İnternetten yaptığım araştırmalarda Yağmur, Kaan gibi Türk markaları ile Antract, Honda gibi yabancı markalar öne çıkıyordu. Daha önce hiç çapa makinası kullanmadım ve bu konuda en ufak bir fikrim yoktu. Bu nedenle sadece çapa makinası değil, bir çapa makinasında bulunması gereken özellikleri de tespit etmem gerekiyordu. Bende aşağıdaki sorular üzerinden yürümeye karar verdim.

Benzinli çapa makinası mı dizel çapa makinası mı tercih edilmeli?

Çapa makinasının kazma derinliği ne kadar olmalı?

Türk malımı yabancı markamı tercih edilmeli?

Ağırlığı en az ne kadar olmalı?

İkinci el çapa makinası alınır mı?

En iyi ve en ucuz çapa makinası hangisi ?

Tabii birde fiyat konusu var. Piyasada ben araştırmaya başladığımda 3500 tl den 40.000 tl ye kadar fiyatlarda çapa makinası vardı. Benim ise limitim 7 bin ile 12 bin arasındaydı. Yani bu aralıkta bir parayı çapa makinası için gözden çıkarmıştım. Ancak bu ürün bir kere alınacaktı ve sonrasında pişman olmamam gerekiyordu. Bu nedenle çok iyi araştırıp bir karar vermem gerekiyordu.

İnternet araştırmalarım neticesinde kaan marka ürünlerin genelde dayanıksız olduğunu, yağmur marka çapa makinalarının dizel olanlarının iyi olduğunu, honda ve antrakt gibi yabancı markaların daha iyi ve dayanıklı oldukları yönünde bir kanaat oluştu. Lakin Türk malı bir ürün alma fikri bende ağır basıyordu. Benzinli bir ürün almak zorundaydım. Çünkü dizel motorlar fiyat olarak daha pahalıydı.

İkinci el çapa makinası alma fikrinden kısa sürede vazgeçtim.

Makinaların çapa derinlikleri ve ağırlıkları genelde standart konulardı. Bunları kriterlerimden çıkarttım. Ortalama 30 cm çapa derinliği tüm markalarda aşağı yukarı mevcut.

Araştırmalarımın internet ayağını bitirdikten sonra Ankara Ostim Sanayi Sitesine gittim. İlk durağım yağmur marka çapa makinalarının Ostim bayisi oldu. Bayiye girdiğimde pekçok marka olduğunu gördüm. Ayrıca yağmur markasının ikiye bölündüğünü başka bir marka çıkardıklarını öğrendim. Burası beni pek sarmadı. Aslında satıcı arkadaş mal sahibimiydi bilmiyorum ilgimi çekemedi. Zira konuya tam hakim değildi.

Oradan bir başka dükkana girdim. Burda da pekçok marka vardı ancak burada da satış görevlisi ilgimi çekemedi. Ağzının içinde geveleyip durdu.

Sonunda Ostimde Başak Makina isimli bir yere girdim. Dükkanın dizaynıda iyiydi. Pekçok makina vardı burda da. İlk olarak Antrakt marka makina ilgimi çekti. Kaliteli ve sağlam bir yapısı vardı. Bir beyaz bir siyah motor olmak üzere iki çeşidi olduğunu söyledi satıcı arkadaş. Bütün markaları anlatmaya başladı. Konuya hakim olmasından etkilendim şahsen. Sonunda BOLAT marka çapa makinasından bahsetmeye başladı. Anlattıkları çok inandırıcı geliyordu. Ayrıca BOLAT marka çapa makinasının 4 yıl şanzıman garantisi vardı. Dikkatle inceleyince kaliteli ve sağlam olduğunu gördüm. Zaten gönlümde yerli bir ürün almak vardı. İşin ilginç tarafı ise; internetten bakmadığım çapa makinası kalmamasına rağmen BOLAT marka çapa makinasını hiç duymamış görmemiş olmamdı. Diğerleri hakkında ufak tefek bilgim vardı. Çok yorum okumuştum. Lakin Bolat markasını hiç duymamıştım.

Bir ürünü satmaya çalışan satıcının konuya hakimiyeti alıcıyı mutlaka etkiler…

Ancak satıcı arkadaş o kadar bilgiliydi ki BOLAT marka makina konusunda beni ve bacanağımı ikna etmeyi başardı. Alırken tedirgin olsam da firmanın sağladığı güven tedirginliğimin önüne geçti ve hakkında hiçbir fikrim olmayan BOLAT marka çapa makinasını aynı gün satın aldım. Ostim Başak Makina da kurulumunu yaptılar. Nasıl kullanacağım konusunda genel bir takım bilgileri verdiler. Motor yağını, şanzıman yağını nasıl değiştireceğimi, yerlerini, değişme zamanlarını anlattılar. Birkaç püf noktayı hatırlattılar ve makinayı pejo arabama yükleyip bahçeye geldim. Nisan 2022 itibariyle 8000 tl ye aldım ben bu makinayı.

İnternet araştırmalarımda genelde benzinli makinaların zayıf kaldığı, dizel makinaların daha güçlü olduğu yönünde yorumlar fazlaydı. Dizel almak istedim ancak fiyat çok pahalı geldi. Satıcı arkadaş beni ençok bu konuda ikna etti. Güç konusunda hiçbir sorun yaşamayacağıma kefil oldu nerdeyse ve Allah razı olsun söylediği herşey kelimesi kelimesine doğru çıktı.

Mübarek çapa makinası değil adeta bir traktör. Toprak yumuşak olursa zaten dayanma şansı yok. Sert olan yerlerde birkaç dairesel hareketle adeta kemiriyor. Mükemmel bir makina. İlk kullanırken kendi bilgisizliğimden dolayı önce büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Bilenler bilir. Çapa makinasının hemen arkasında küçük bir pulluk tarzı demir vardır. Ben ilk kullanmaya başladığımda bu demiri çıkarttım. Aman yarabbi!!! Makina ile adeta ralli yapmaya başladım. Bırakın çapalamayı toprağı yalayarak süratle gidiyor mümkün değil durdurmak. Dedim bu makina bu bahçeyi ne çapalar nede bir işe yarar. Ancak sonra düşündüm yahu bu makina bu kadar yüzeysel olamaz sanki bir hata yapıyorum derken pulluk demirini tekrar taktım. Allahtan demir zemin yumuşak olduğu için kendiliğinden toprağa gömülmüş. Ben bunu farketmedim ve makinayı çalıştırdım. Vitese atıp debriyaja yine korkuyla bastım ancak makina bu sefer ileri fırlamadı ve bulunduğu yeri kazmaya başladı.

Çapa Makinasını kullanırken pulluk demiri mutlaka takılmalıdır. İlk kullanım esnasında bunu bilmeyen pekçok kişi pulluğu çıkartarak kullanmayı denemekte ve çapa makinasından hiçbir şekilde faydalanamamaktadır.

O zaman fark ettimki pulluk bu makinanın en önemli parçası. O olmadan bu makinayı kullanmak mümkün değil. 10 dakika önce hayal kırıklığı yaşayan ben olayı çözdükten sonra adeta makinayı tek parmağımla kullanmaya başladım. Makina benzinliymiş dizelmiş hiçbir önemi yok. Adı gibi Bolat… Çok güzel çapa yapıyor. 1 geri 3 ileri 4 vitesli. Boş vites konumuda mevcut. Sert zeminlerde manevralar yaparak rahatlıkla toprağı kazabiliyorsunuz. Yakıt durumuda çok iyi. Ben makinayı sürekli kullanıyorum. Damlama sulama borularının ve fidelerin arasını 1,5 metre yaptım. Otlanır otlanmaz makina ile dalıyorum ve çapalıyorum. Kullanması çok kolay ve çok güçlü bir makina BOLAT çapa makinası. Yazının sonuna video da koyacağım. Uygulamalı olarak nasıl kullandığımı görebileceksiniz.

Özetleyecek olursam;

Eğer bir çapa makinası araştırıyorsanız BOLAT çapa makinasını zinhar kesinlikle şiddetle tavsiye ederim. Mükemmel çapa yapıyor. Benzinli olmasına rağmen çok güçlü. Dizelden farkı yok diyemeyeceğim çünkü dizelini kullanmadım. Lakin bundan daha güçlü bir makinayı kullanmakta benim için zor olacaktır. Bu bile beni yoruyor. Dizel olsun diye gereksiz para vermenin lüzumu yok ancak tercih tabiki sizlerin. Ben BOLAT çapa makinasını kesinlikle gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Makinanın şanzıman kilitleme özelliği var. Yani bir taş geldiği anda şanzımanı kilitleyerek zıplamasını sağlıyor. Bu şekilde bıçağın kırılmasının, zarar görmesinin önüne geçiliyor. Çapa yapacağınız toprağın taşlı olmasının hiçbir önemi yok. Bolap çapa makinası taşta, kayada, sert toprakta banamısın demiyor. Aşağıdaki videoda uygulamalı olarak makinayı kullandığım görüntüler mevcut. Toprağın çok sert olduğu bölgelerde dairesel hareketler yaparak çapalama yapabiliyorsunuz. En iyi çapa makinası hangisi şeklinde bir soruya veceğim cevap, kesinlikle Bolat çapa makinası olacaktır.

 

Hadi Ama! Ne Düşünüyorsun!