Uzun Bıçaklar Gecesi Nedir?

Uzun Bıçaklar Gecesi Nedir?

5 Haziran 2022 Fî-Tarih 1
uzun bıçaklar gecesi adolf hitler

5/5

Uzun Bıçaklar Gecesi Nedir?

Nazi Partisinin vurucu gücü olarak bilinen ve Alman ordusunda örgütleşme yapısı açısından Ordu üzerinde hakimiyeti bulunan bir birlik vardı. Bu birlik Sturmabteilung “Fırtına Birliği” olarak isimlendirilmiş, askeri örgütlü bir birliktir. Tarihe “Uzun Bıçaklar Gecesi” olarak geçen 30 Haziran 1934 tarihinde, içinde siyasetçilerinde bulunduğu komuta kademesi tamamen öldürülerek; yok edilmiştir.

Nazi Partisi içinde Osmanlı Ordusundaki Yeniçerilere benzer özelliklere sahip, düzensiz gönüllülerden oluşan askeri nitelikli örgütlü bir birliktir. Birlik mensupları kahverengi gömlek giydikleri için ‘Kahverengi Gömlekliler’ olarakta anılmışlardır. Nazi Partisinin vurucu gücü olarak bilinirlerdi.

1930 ların başında Almanya’da tatsız bir hava vardı. 1929 Ekonomik buhranı Almanya’yıda sert bir şekilde vurmuştu. Daha 1’nci Dünya Savaşında aldıkları ağır yenilgiyi hazmedemeyen milyonlarca Alman birde işsiz kalmıştı. Böyle bir ortamda değişimi sabırsızlıkla bekleyen Alman kitlesini hatiplik yeteneği ile adeta cezbeden Adolf Hitler ve Partisi Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (herkesin bildiği adıyla NAZİ partisi) adeta bir çığ gibi büyüyerek geliyordu.

Ekonomik buhrandan önce adı sanı bilinmeyen adeta bir tabela partisi olan Naziler, Reichstag’ın (Alman parlamentosu) yalnızca yüzde 3’ünü alabilmişti. 1932 yılında yapılan seçimlerde ise Nazi Partisi tüm partileri geçti ve oyların %33′ ünü aldı. Nazilerin yükselişi hızlı olmuştu.

Almanyanın halk oyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Hindenburg Schleicher’ i 1 Aralık 1932 tarihinde başbakanlığa getirdi. Ancak hükümet kurma çabaları sonuç vermeyen Schleicher Ocak 1933′ te istifa etmek zorunda kaldı.

Schleicher’in başarılı olamayacağını anlayan Hindenburg 30 Ocak 1933’te Nazi Partisi lideri Adolf Hitler’ i başbakan olarak atadı. Nazi Partisi sonunda iktidarı ele geçirmişti. Hitler Ocak 1933 tarihinde görünürde muhafazakarların ağırlıkta olduğu hükümeti kurarak Alman Şansölyesi olarak göreve başladı.

Alman siyasetçi Schleicher Nazi SA birliğinin Alman ordusuyla birleştirilmesi için önemli çabalar sarfetmiştir. Aynı zamanda Alman siyasetinde ağırlığı giderek artmakta olan Hitler’in bir şekilde kurulacak hükümete alınmasını da destekliyordu. Bu sayede Nazileri denetim altına almayı planlıyordu.Ancak Hitlerin Başbakan olmasıyla birlikte bu hayalleri suya düşmüştür. Üstelik Naziler’i zayıf düşürmek maksadıyla ortaya koyduğu bölme girişimleri, özellikle Gregor Strasserle olan ilişkisi Hitler’ in gözünden kaçmamıştı. Hitlerin düşmanlığını kazanan Schleicher “Uzun Bıçaklar Gecesi” olarak tarihe geçen 30 Haziran 1934’te evinde karısıyla birlikte öldürüldü.

Alman Ordusunda ve siyasetinde oldukça etkili olmaya başlayan SA birlikleri Hitler’ i de rahatsız etmeye başlamıştı. Nazi partisinin vurucu gücü olarak ortaya çıkan ve önemli bir örgüt haline gelen SA yöneticileri ve o dönemde SA’ nın başında olan Ernst Röhm Nazi Partisinin Ulusal Politikaları uygulamakla birlikte Alman Halkını refaha kavuşturacak sosyal politikaları uygulamakta zayıf kaldığını dile getiriyorlardı. Bu eleştiriler ve SA lideri Ernst Röhm’ ün merkezi örgütleşme davranışları Hitlerin gözüne iyice batmaya başlamıştı. Her ne kadar Alman Ordusu ile birleştirilmesi düşünülse de Ordu birlikleri ve komuta heyetide SA birliklerinden hoşlanmıyordu.

Hitler Alman Silahlı Kuvvetleri içinde ve yüksek komuta kademesinde etkisini attırmak istiyordu. Ancak bağımsız hareket etme amacı gütmeye başlayan SA birlikleri ve komuta heyeti bu noktada en büyük engeldi.

Dünya tarihine geçen pekçok acımasız kararlarından birini alarak SA’ yı yok etmeye karar veren Hitler; kapsamlı bir plan yaparak kendi korumalığını yapan Alman SS birliklerine ve Gestapo subaylarına bir gecede komuta kademesindeki 85 SA üyesini öldürtmüştür.

Tarihe ” Uzun Bıçaklar Gecesi ” olarak geçen 30 Haziran 1934 gecesinde SA birliklerinin tüm üst düzey subaylarını katlettirmiştir. Aynı gecede Alman siyasetçi ve Weimar Cumhuriyetinin son başbakanı olan Schleicher’ de evinde karısı ile birlikte öldürülmüştür.

30 Haziran 1934 gecesinde gerçekleşen uzun bıçaklar gecesi isimli bu vaka Nazi Almanyası için dönüm noktası sayılmıştır. Öldürülen subaylara “Casusluk” suçlaması yapılmıştır. Olaydan sonra Adolf Hitler Alman Ordusu üzerinde tam bir hakimiyet sağlamıştır. Tüm birlikleri tek bir polis teşkilatı altında toplamayı başararak başına sağ kolu olarak bilinen Heinrich Himmler’ i atadı. Hitlerin hayallerinin önündeki en önemli engel ortadan kalkmış, Avrupayı ele geçirecek güçlü Alman Ordusunu kurma çalışmaları hızlanmıştır.

Ancak Hatice’ ye değil Neticeye bakmak gerek. Tüm diktatörler gibi oda yerin dibinde bir odada intihar ederek geberip gitmiştir. Darısı milletlerine ve insanlığa bela olan tüm diktatörlerin başına olsun…

Diktatör olmayıp ta milletin teveccühü ile iktidara gelen ancak müesses nizam tarafından değirmenlerine su taşımadığı için diktatör olarak görülen liderlerinde Allah yardımcısı olsun.

 

Bir cevap

  1. snaipersoldiers dedi ki:

    Alman faşizmi işte. Şimdi bize demokrasi dersi vermeye kalkıyorlar.

Hadi Ama! Ne Düşünüyorsun!